FAQ - Nejčastější otázky na téma flexibilních barier

Zde naleznete soubor otázek, jejichž odpovědi a jijich znalost, by Vás měly ochránit před chybným výběrem řešení nákupu flexibilních barier, vyvarovat se těch nejčastějších omylů a zároveň vyvrací ty nejčastější mýty, které okolo flexibilních zábran panují.

Je nákup flexibilních barier a zábran ekonomický ? Naše současné ocelové (někde i dřevěné) zábrany jsou určitě levnější ...

Ano, trvalá deformace v důsledku nárazu je ve srovnání s kovovými ekvivalenty velmi nízká. Proto má mnohem delší životnost. Nevyžaduje žádnou údržbu a opravy. I v případě trvalého poškození v důsledku velmi silných nárazů lze místo výměny celého výrobku velmi snadno vyměnit pouze jeho poškozenou část a vrátit zábranu do původního stavu. Z těchto důvodů poskytuje investice do flexibilních zábran dlouhodobě ekonomickou výhodu nad konvenčním řešením ve formě ocelových zábran.

Jak je možné, že ceny jsou u různých výrobců flexi zábran tak rozdílné ?

Ano, skutečně, pokud se budeme na nákup flexibilních barier dívat optikou poptávky: "Poptáváme náhradu za ocelovou zábranu, délka 3 metry, výška okolo metru, materiál plast.", pak je skutečně možné, že se u nákupčího na stole potkají nabídky od řekněme 6-7 tisíc, až po třeba 20 tisíc. Vždy to bude nabídka na barieru daných rozměrů a z plastu. 

Cenový rozdíl pak odráží zejména tyto faktory:

- bariery se liší podle odolnosti a schopnosti pohltit energii nárazu na otěruvzdorné a nárazuvzdorné, ty prvně jmenované jsou vhodné pouze pro velmi nenáročnou ochranu a odolávají jen té nejlehčí technice, tedy přepravník košům, ručním mechanickým paletovým vozíkům a podobně. Pro většinu průmyslových řešení je potřeba volit z barier nárazuvzdorných a vhodně dimenzovat jejich odolnost

- flexibilní zábrany jsou schopny odolávat vysokým nárazovým energiím, každý z výrobců bariery testuje a jsou schopni doložit autorizovaný protokol, který udává odolnost bariery v Joulech.

- při výběru bariery je nutno pracovat v jednoduchém schématu co před čím chráníme. Ty nejvyšší řady zábran odolají náruzu až příkladně VZ vozíkům do hmotnosti 9 tun a rychlosti 8 km/h. Je pak logické, že cena takové zábrany je vyšší proti modelu pro ochranu před ručním vozíkem 

- dalším kvalitativním měřítkem je pak garance, výrobci těch nejkvalitnějších zábran, jako je příkladně námi nabízený Anter System, poskytují garanci 5 let - standardně, s možností dalšího prodloužení

- významným rozdílem jednotlivých řešení je také způsob kotvení k podlaze. Zde existuje několik možností, důležité je vybírat podle toho, aby energie nárazu do sloupku bariery nebyla přenášena na podložku a nedošlo k vytržení šroubů a destrukci podlahy. Podobná poškození jsou na odstranění vysoce nákladná. Konzultujte a nechejte si důkladně vyložit systém, jakým se kotví to které řešení, určitě neuděláte chybu.

- kotvící materiál v ceně ? U nás a Anter System ano, ale není to vždy samozřejmostí, kotvení takové standardní bariery, délka 3m, výška metr, může být o vysokých řádech stovek až nízké jednotky tisíců

Jaké kotvení je u flexibilních barier to nejlepší ?

Obecně platí, že každý výrobce nabízí kotvení buď na kotvy do betonu, které kotví nějakou podobu ocelové platformy nebo na centrální ukotvení. Zde opět přichází na scénu kotva do betonu nebo centrální trn.

Zábrany, které jsou skutečně flexibilní a nejedná se o ocelový korpus potažený plastovým pouzdrem, je nejlepší forma kotvení na kotvy, které drží platformu nebo jiný upevňovací segment. Kinetická energie nárazu je totiž pohlcena flexibilitou materiálu zábrany, který se při nárazu ohne a následně vrátí do původní polohy. Což by měla být ta klíčová vlastnost flexibilní zábrany, která rozhodne o jejím výběru.

Kotvení na centrální šroubový trn naopak signalizuje, že to s flexibilitou materiálu zábrany není až tak žhavé. Pokud dojde k silnému nárazu do příkladně sloupku, s centrálním trnem (který vyplňuje významnou část výšky sloupku), pak dochází k deformaci samotného trnu uvnitř sloupku. Sloupek následně zůstává deformovaný - ohnutý vůči základně, oprava znamená odřezání trnu a náhrada trnem novým, případně dojde li k praskání materiálu sloupku, je pak na řadě výměna celé zábrany.

Proč nenakupovat formou přesně specifikované poptávky ?

Proč prostě nepoptat bariery tak, že sepíšete počet a rozměry těch původních ? Vždy, ať už se rozhodnete pro oslovení kteréhokoli dodavatele, konzultujte záměr, přesné umístění, informaci o tom, co a před čím potřebujete ochránit se specialisty. Každý seriózní dodavatel tuto službu bezplatně rád poskytne a často správnou volbou a dimenzováním nabízeného řešení, ušetří významné finanční prostředky na straně investora. Navíc vývoj a inovace dávají za vznik stále novým, odolnějším barierám, dnes také s vysokou mírou možné integrace do automatických systémů.

Projektoví manažeři EXTERO CZ s.r.o. pak obvykle disponují fyzickým vzorkem zábran většiny typů, nekupujete tak zajíce v pytli, ani líbivý obrázek z prospektu.

Jak rychlá je montáž a dodávka flexibilních zábran ?

Ano, dva zkušení montážní pracovníci jsou schopni sestavit příkladně až 100 metrů flexibilní bariéry za jednu směnu. Montáž je tak rychlá, neomezuje probíhající činnosti a poskytuje velmi účinnou ochranu ve velmi rychlém čase. Dodávka systému zábran od výrobce pro samotnou montáž je většinou do 60ti kalendářních dní. Ukázku, jak probíhá montáž flexibilních zábran a další zajímavé videoukázky naleznete zde.

Lze systém flexibilních barier přizpůsobit i náročným podmínkám a specifickým dispozicím našich prostor ?

Ano, naše řešení vždy vychází nejprve z důkladného poznání provozu klienta s tím, že teprve po provedené analýze navrhujeme komplexní řešení zohledňující všechny potřené parametry a specifika. Více o tom jak postup spolupráce vypadá naleznete zde.

Jakou flexibilní zábrany vyžadují údržbu ?

Díky své polymerové struktuře nebudou flexibilní bariérové systémy ovlivněny UV zářením nebo vlhkostí, nebudou rezivět ani korodovat. V případě kolizí se jednobarevný polymerový materiál natáhne a vrátí do původního stavu a nebude vyžadovat lakování a údržbu v případě potenciálních škrábanců a deformací. Ani poškrábaný polymerový povrch flexibilní zábrany nemění svou barvu a nevyžaduje nátěr. Údržba tak tedy prakticky odpadá. Ukázka jak vypadá kolize VZV s flexibilní zábranou je v dispozici spolu s dalšími videoukázkami zde.

Lze flexibilní bariery snadno umístit a instalovat do jiného místa ? 

Ano, velkou výhodou systému flexibilních zábran je jejich variabilita, vzájemná propojitelnost a snadná montáž. Dojde-li k potřebě změnit aktuální sestavení, posunout jej nebo doplnit, řešení je velmi snadné a rychle proveditelné.

Jak probíhá výměna fatálně poškozeného segmentu flexi zábran ? 

Dojde-li i přes extrémní odolnost polymerního materiálu flexibilní zábrany k jeho nevratnému poškození, většina výměn poškozených dílů je proveditelná za 15-30 minut na jednotlivý díl flexibilní zábrany..

Pro jaké prostředí jsou flexibilní bariery vhodné a kde naopak ne ?

Flexibilní bariery jsou použitelné v každém průmyslovém odvětví a zároveň ve většině specifických prostředí. Speciálně také v prostředí spadajícím do režimu HACCP, kdy jde o přímý kontakt s potravinami - zde disponujeme certifikovaným řešením. Problémem ale nejsou ani náročné provozy s možností styku s chemikáliemi, materiály flexibilních zábran jsou anti korozivní, odolávají UV záření a jsou nehořlavé.